Dermaroller


Dermaroller ya da bir diğer adı ile cilt iğneleme işlemi batıda yeni bir tedavi yöntemi olsa da Uzak Doğu'da binlerce yıldır kullanılan bir yöntemdir. Uzak Doğu'da iğneleme yöntemi sadece cildi onarması nedeni ile değil, aynı zamanda da kişinin yaşam enerjisini “qi” yi de pozitif etkilediği düşünüldüğünden oldukça popüler ve sevilen bir tedavi yöntemidir. 

Benim dermaroller ile tanışmam; alnımda çocukluğumdan kalan su çiçeği lekemi gidermek için internette yaptığım araştırma sayesinde oldu.
Araştırmalarımı yaptım... alabileceğim en iyi dermarollerı (mutlaka titanyum iğneli bir dermaoller olmalı) aldım, ancak gel gelelim iğne korkusundan bir türlü kullanamadım. Bu araştırmamdan 6 ay sonra; cildi mükemmele yakın diyebileceğim bir arkadaşımın cilt güzelliğini dermaroller ile (her akşam yatmadan önce kullanarak!!) elde ettiğini açıklaması üzerine aynı gün eve gider gitmez dermarollerı kullanmaya başladım. Sadece bilgi edinip geçtiğim dermaroller yöntemini  iğnelere olan korkumdan dolayı uygulamaya geçmem 9 ayımı aldı.

   


Dermarollerlarda iğne boyu 0.25mm'den başlayıp 1.5mm'ye kadar çıkıyor. Kliniklerde kullanılan dermarollerlar tek kullanımlık olmalıdır. Evde kullanmak için sahibip olduğunuz  dermarollerı tipine göre; iğnelere zarar gelmediği sürece ömür boyu kullanabilirsiniz. Benim kullandığım 0.5mm iğne uzunluğu olan tipten, başka boylarını hiç denemedim.

Kliniklerde kullanılan dermarollerlar, 1.5mm'den başlıyor dolayısyla iğneler büyük olduğundan acısı da  artıyor bu nedenle; kullanmadan önce anestezik krem kullanılıp, uygulamadan sonra da antibiyotik içeren kremler kullanılabiliyor. 

Dermarollerlar kesinlikle kisisel kullanım içindir!.. Kişi kendinden baskası üzerinde kullanmamalı... kullanılmasına izin vermemeli ve başkasının dermarollerını da kullanmamalıdır... yani kontakt Lensler için zorunlu olan hijyen kuralları dermarollarınız için de geçerli.

İğneler cildin üst tabakasında epidermise zarar vermeden delikler açarak cildi hafif aşamalı travmaya sokar, zedelendiğini hisseden cilt hızlı bir şekilde kolajen üretimini arttırır, böylelikle; cilt kendini yeniler ve onarır. Kendi başına sadece iğneleme yöntemi, cildi ilk kullanımda %50 ye kadar onarabileceği gibi (kişiye ve cilt tipine göre değişir) dermaroller aynı zamanda ciltte delikler oluşturduğu için topikal uygulanacak herhangi bir ürün, cildin ulaşılması güç olan tabakaya kolay ulaşabileceği için etki oranı normalde sağladığından iki kat daha fazla olacağından oldukça sevilen bir yöntemdir. Dermaroller uygulamasından iyi sonuç alabilmek için (özellikle ciltteki leker ve hasarı gidermek için) en az 0.5mm iğneli bir dermaroller kullanılmalıdır, Dermarollerdan ilk kullanımdan itibaren çok iyi sonuçlar alınabileceği gibi kişinin yaşı , cilt tipi ve cildindeki probleme göre değişir... ancak dermaroller uzun süreli bir tedavi yöntemi olarak geçer. Genel olarak, istenilen sonucun elde edilmesi 6-8 uygulamayı bulabilir. 

0.5mm iğneli dermarollar ile fazla acı hissedilmez ama yine de dermaroller uygulanacak yere 30-45 dk öncesinden ağrı kesici krem uygulanibilir ancak tedaviye geçmeden önce cilt iyi bir şekilde temizlenmelidir. Dermaroller evde rahatlıkla uygulanabilecek bir yöntemdir fakat 1mm veya daha uzun iğneli dermarollerlar deneyimsiz kişiler tarafından kullanmamalı  mutlaka bir profesyönel operatöre başvurulmalı, uygulama sonrası gerekli bakım, kurallara uygun ve özenle yapılmalıdır. 

Dermaroller, aktif sivilce ve yara olan cilde kesinlikle uygulanmamalıdır... uygulandığı taktirde küçük iğneleri sayesinde varolan akne problemini bütün cilde yayacak ve yaralı bölümün iyileşme sürecini uzatırken, enfeksiyon kapmasına olanak sağlayacaktır. AMAN DİKKAT ANACIM!

Dermarollerı göz çevresi de dahil olmak üzere istenilen her bölgeye uygulayabilirsiniz.

Dermaroller:

*Kırışıklık giderme

* Cilt çatlaklarının görünümü en aza indirme 

* Güneş lekelerini giderme

* Sivilce lekelerini giderme

* Yara, kesik ve ameliyat izlerinin görünümlerini azaltma

* Saç dökülmesini engellme ve yeni saç çıkatrma (saç için kullanılan dermaroller başka bir bölge için kullanılmamalıdır!)  

* Cildin genel görünümününün kalitesini ve ışıltısını arttırmak için etkilidir. 


Kullanılan dermaroller iğneleri, yazımın başında da belirttiğim gibi Titanyumdan yapılmış olmalıdır, ucuz ve kalitesiz dermaroller kullanımı: iğnelerin cildin içindeyken kırılması, iğnelerin zarar görüp, uygulamada cildi tahriş etmesi mikro düzeyde yırtılmalara neden olması, iğnelerin paslanması gibi ilerleyen zamanda ciddi problemlere yol acabilir, kaş yaparken göz çıkarmayalım. 


Dermaroller kullanma programları vardır. Kullanıma 0.5mm ile başlandıysa ikinci seans icin en az 10 gün geçmelidir. 0.5mm'den büyük bir iğne kullanıldıysa ikinci seans için daha uzun (0.75mm için en az 2-3 hafta ve 1mm ile yapılan ilk seans ardından iknci seans için en az 4 hafta) beklenmelidir. Dermaroller kullanma programları internette mevcuttur, aşağıdaki linke tıklayarak örnek programlara bakabilirsiniz.
www.dermarollerinfo.com 

Daha iyi sonuç elde etmek için, Dermaroller uygulamsından önce alınabilecek destek vitamin ve mineraller; bağışıklık sisteminizi yükselteceğinden cildi daha hızlı tamir edip daha fazla kolajen üretimini tetikleyerek daha hızlı ve verimli bir sonuç almanızı sağlar. Önemli içeriklerden bazıları:

Çinko
vitamin D
probiotics 
esansiyel yağ asitleri
üzüm çekirdeği ekstresi
yeşil çay 
zerdeçal
Vitamin A,B Complex ve C
Barberry 

Dermaroller Kullandiktan sonra 

Alpha Hydroxy Acid 
Beta Hydroxy Acid
Glycolic Acid 
Paraben (Benzoic Acid)
Persarvatives ( BHA,Phenoxyethanol)
Phenol
Salicylic Acid 
Trichloroacetic Acid 
Hydroquinone 
Comedogenic 
içerikli ürünlerin kesinlikle kullanılmaması gerektiği gibi, güneşten korunma kremi, makyaj, otobronzer gibi ürünler de cilt kendini toparlamadan kesinlikle kullanılmamalıdır, bu süreye: 12-24 saat diyebiliriz.Ben dermaroller uygulamasını düzenli olarak hiç kullanmadım. Toplam 3 kere uyguladım, üçünde de hiçbir sorunla karşılaşmadım. Cildimi onardı ancak düzenli bir program uygulamadığım icin su çiçegi izimden henüz kurtulamadım. Şimdi ben de düzenli dermaroller uygulamasına başlayacağım, bu yeni programımın ilk uygulamasını dün akşam videoyu çekerken yaptım. İkinci uygulamamı önümüzdeki hafta Cumartesi akşamı, üçüncü uygulamayı bir sonraki hafta Çarsamba akşamı ve sonra cildimin tolere ettiği kadar arayı azaltarak her akşam uygulamaya geçeceğim. Programımdaki uygulamaların hepsini Snapchat hesabımdan (öncesi ve sonrası) canlı yayınla paylaşacağım. Sonuçları hep beraber göreceğiz… 

Yorumlar

Ece Günal dedi ki…
Youtubeda da paylasir misin su :* ankaradan opucukler
Adsız dedi ki…
Nerden almamizi onerirsiniz acaba cevap verirseniz sevinirim ��
yağmur öztürk dedi ki…
Merhaba çok güzel bir yazı ve video olmuş :) bir sorum olacaktı benim cildimde sivilceler çıkıyor dönem dönem çok değil ama oluyor ve siyah noktalar var bu uygulama benim için imkansız mı demek oluyor ?
Busra Ari dedi ki…
Benim kırmızı sivilce izlerim var onları gecirir mi? Bir de cildim çok hassas kullanmada bir sakınca var mı? Ve cildim kuru olduğu için öncesinde nemlendirici kullanmam gerekir mi yoksa gerek yok mu
gül Özberk dedi ki…
Bu yorum yazar tarafından silindi.
gül Özberk dedi ki…
Emeğine nefesine sağlık... bir sürü yorum var heryerde, peki iğne bir süre sonra uygulandığı bölgede kıllama sorunu oluşturduğu dogrumu acaba ... belkide yatkın bir ciltte oluşur, altyapısı olan bir sorunu uyandırma olabilirmi sizce? Ciddi bir problem bu çünki
Unknown dedi ki…
Merhaba,hangi markayı öneriyorsun?
Göksun SÖNMEZ dedi ki…
Aldım ben de uygulamaya başlayacağım yalnız dermaroller uyguladıktan sonra hangi yüz kremlerini kullanıyorsun onları da yazar mısın? Kırışıklık ve nemlendirici tavsiyelerin neler?
ekho dedi ki…
kaç iğneli dermaroller kullandığınızdan bahsetmemişsiniz galiba. esas merak ettiğim yüz, boyun ve dekolte için kaç iğneli kullanmam uygun olur..?
makyaj telaşı dedi ki…
Merhaba,emeğinize sağlık çok faydalı bir yazı olmuş.Uzun zamandır merak ettiğim ama bir türlü kullanmaya cesaret edememiştim.Kullandığınız dermoroller a nerelerden ulaşabiliriz.Güvenilir ürünler bulmak epey zor çünkü.
annem başladı dermaroller ile bakıma, iki seans gitmiş çok memnun kalmış gitmeye devam edecekmiş. arastırırken yazınızı gördüm, çok faydalı olmuş teşekkürler. bu arada sizi takipteyim, ben de beklerim =) sevgiler
Jeunesse Ürünleri dedi ki…
Tüm bildiklerinizi unutturacak bir ürün serisi bunu incelemenizi önemle tavsiye ediyorum. Dünyada tek 200+ kök hücre büyüme faktörüne sahip ürün olması yanı sıra tüm ülkelerden temin edebilirsiniz.

Aklınıza gelen tüm sorunları çözen bir ürün.


http://guvenyildiz.jeunesseglobal2.com/default.aspx

her soru ve görüşleriniz için sitede sag üst bölümdeki iletişim adreslerinden dönüş yapabilirsiniz.

Bayılacaksınız bu ürüne
Gulsah Sarıboga dedi ki…
Selam kızlar ben pergusa.com dan aldım. 1 mm ve 192 igneli cildim çok hassas olmadıgı için çok rahaat uyguladım. Fakat kullanımdan sonra tam olarak nasıl bir serum uygulanacak bilmiyorum sitede ozel amaçlı serumlar var onlardan deniycem bakalım.
Nry Gs dedi ki…
Merhaba.ben nuriye.insta natural in serumlari hakkinda bir bilgin varmi?cvp verirsen cok memnun olurum inan.cok kararsizim cunku.
Nry Gs dedi ki…
Bu yorum yazar tarafından silindi.
arzu altikaya pinar dedi ki…
Hu huuu Suuu Nasıl gidiyor???
özlem delen dedi ki…
Aldigim sitenin brosurunde yalnizca su degdirmeyiniz ertesi gun gunese cikmaniz gerekirse mutlaka gunes koruyucu kullanin yazmislar siz onermiyosunuz ama bu sonuca nerden ulastiniz?
özlem delen dedi ki…
Aldigim sitenin brosurunde yalnizca su degdirmeyiniz ertesi gun gunese cikmaniz gerekirse mutlaka gunes koruyucu kullanin yazmislar siz onermiyosunuz ama bu sonuca nerden ulastiniz?
Adab-ı Kozmetik dedi ki…
Merhaba, çok farklı konularda yazılar yazmışsınız. Çok ilgi çekiyor. Ellerinize sağlık. Bizim de yeni bir blogumuz var, göz atmak ister misiniz?

http://adabikozmetik.blogspot.com.tr
Unknown dedi ki…
Merhaba uygulama yaptıktan sonra yüzümüze ne sürmeliyiz yani e vitamini kapsülleri olur mu yada alın ve göz çevresi kırışık ları için öneriniz nedir ?
Dermaroller dedi ki…
Dermaroller hakkında çok güzel bir yazı olmuş devamının gelmesi dileğiyle.
melike dedi ki…
Devam ettiysen yeni yazilsr paylasirsan cok sevinirimmm
Adsız dedi ki…
Merhaba yüzümde yüzeysel akne scarları var internette 1.00mm olandan almalısınız diyor, kararsız kaldım açıkçası 1.00mm yi kendim uygulasam tehlikeli olurmu
izmir estetik


İzmir estetik merkezleri


http://www.guzelliksalonlari.org/kategori/estetik-merkezleri/13
ülkü şahin dedi ki…
Merhaba,
Hamile iken kullanılabiliyor mu?
Soğuk Kahve dedi ki…
Eğer kırışıklık giderme amaçlı kullanacaksanız (bemix) eger leke için kullanacaksanız (redoks c ) cildim parlasin nem dengesi otursun parlaklık kazansın istiyorsanız evigen yada evikap kullanın bunları karıştırarak birden de uygulaya bilirsiniz 😊
Soğuk Kahve dedi ki…
Olmaz 1.00mm redox c ve evikap takviyeli uygulayın
Soğuk Kahve dedi ki…
Kırışıklık için benix kullanın e vitamini kapsülleri cildinizi parlatır
sibel dedi ki…
Merhaba en basta arkadaşınızın her gece dermoroller uyguladığını yazmışsınız asagidada ilk uygulamadan 10 gün sonra kullanılmalı demissiniz. Hergün kullanımı hafif bir uyarma icin mi yapılıyor
F. Erdem dedi ki…
Siparişini aynı şekilde pergusa dan verdim yanında dezenfektan sprey ile birlikte yetmez diye bir tanede ekstradan verdim..yüzümde iz bırakır mı ve sprey dezenfekte eder mi tam olarak temizliği hijyeni nasıl sağlarız bunu çok merak ediyorum..yardımcı olursanız çok memnun olurum.şimdiden teşekkür ederim...enfeksiyon riski düşüncesi beni çok huzursuz ediyor..bir o kadarda kullanmak istiyorum ...
Adsız dedi ki…
Merhaba, internette bir suru marka var bahsettiğiniz markayı bulamadım. Temin yeri ile ilgili bilgi ve markanın tam ismini rica ederim
Canan C. dedi ki…
Mrb soğuk kahve( soğutmayaydınız iyiydi ) mesaj atmaya çalıştım ama olmadı ,bende düşünüyorum da dermoroller almayı sizde tecrübelisiniz sanırım bi kaç sorunsorucaktım ama
zakkum dedi ki…
Eczaneden 6 tl alabileceğiniz EVİGEN AMPUL ile cildinize ve saçınıza mükemmel bir şekilde bakım yapabilirsiniz. EVİGEN ampul ün içerisinde zeytinyağı %85 ve E vitamini vardır %15.
Gece yatmadan önce hem cildinize hemde saç diplerinize uygulayabileceğiniz evigen ampul ü
şampuanızada katabilirsiniz. Ayrıca kaş ve kirpiklere rimel fırçası ile uygularsanız sonuçlarını şaşırarak göreceksiniz
Nur Bahadir dedi ki…
Bu yorum yazar tarafından silindi.
Nur Bahadir dedi ki…
Benim yuzum çok kuru ve goz cevremde kirisikliklar olustu dermarolleri kac numarasini onerorsiniz once ve sonrasinda hangi urunleri kullanmak gerekir kaz ayagi denilen kirisikliklarda olusmus
Unknown dedi ki…
Çok harika bir yazı olmuş. Emeğinize sağlık
Elif Çolak dedi ki…
Bu videonun devamı gelememiş anlaşılan. Kullanım sonucu ne oldu Acaba?