11 Eylül 2014 Perşembe

Alırsın bir korse olursun Beyoncé (waist training)

Ne zamandir yazicam şu korse işini, biliyorum bekliyorsunuz yalnız duzenli denemedigim için yazmaktan çekindim. 

Biz sabırsız kadınlar olduğumuzdan ( ne sizi bekletemiyecegim artık ne de kendimi) başlangıç yazısı yazmaya karar verdim. 

Yazıma başlamadan önce bir kaç şeye dikkatinizi çekmek isterim:

1- Hiç bir firma ile calışma içerinde değilim, tanıtım- reklam yapmıyorum. Kendi aldığım korseyi kendi paramla aldığım, aldığım yerin kim olduğumdan haberi bile yok. 

2- Kimseyi Korse kullanması için teşvik etmiyorum, önermiyorum ya da kullanmayın diye de uyarmıyorum, yazımı okuyup bitirdikten sonra ne yapmak isterseniz onu yapın beni alakadar etmez! Ciddiyim! Ben sadece bilgilerimi paylaşıyorum. 

3- Bu korseleri kilo vermek icin kullanmayı denemeyin, kilo vermek için mutlaka spor yapıp yediklerinize dikkat edin! Bu korse popunuzu eritmez güzellerim!  Şimdi gelelim korse hikayemize. Bundan bir sene önce instagramda görmeye başladım bu korseleri, kullananları ve sonuçları paylaştıkları fotografları. Sonra teker teker ünlülerin paylaştıkları fotografları görmeye başladım, Nicki Minaj, Kardashian kardeşler ve daha bir çok isim. Hiç kimseden bir şikayet ya da facia haberi görmedim internette. Kimse "ben bu korseyi taktım belim koptu, kemiğim kırıldı, canım cok acıdı " gibi bir paylaşımda bulunmamıştı. Üstünde baya bir araştırma yaptım. Victorian zamanındaki kadınların asıl kıyafetleri düzgün dursun diye kullanmaları gerekirken bu korseleri yatarken bile taktıklarına kadar, hatta bu korseleri cinsel ilişkiye girerken bile çıkartmadıklarını ve daha çok zevk aldıklarını bile öğrendim. ( nefes alıp vermek biraz kısıtlandığından zevk seviyesi daha yüksek oluyor , denedin mi diye sormayın cevap alamazsınız! :D) 

 Bu korseler belde incelme görmek için günde en az 5-6 saat takılmalı ki bir işe yarasın. Işin güzel tarafı korseyi taktıktan sonra miğdeyi sıktığı için bir şey yiyip içermemeniz. Çoğu kadın akşam üstü 4-6 arası yaptıgı atıştırmalar yüzünden kilo aldığından "tehlikeli saatler" olarak adlandırılan bu saatlerde korseyi takıyor ki birşey yiyip içmesin. Yani rahat rahat yiyemeceğiniz için sizi otomatik frenliyor. Bu şekilde sadece 2 saat kullanarak  bile kilo vermeniz söz konusu. 

Şu ana kadar okuduklarınız kulağa güzel geliyor farkındayım yalnız bir sürü sağlık riski de var. Bel kaslarınızı tembelleştırıyor. Tabii bu da zaman içinde bel sorunlarına yol açabiliyor. Kasları kullanamadığınız için kaslarınız zayıflıyor ve korse olmadıgı zaman bele binen ağırlık ile başa çıkamayıp bel ağrılarına, fıtık gibi sorunlara yol açabiliyor. Buna çözüm olarak ta sadece uyurken korsenizi kullanabilirsiniz. Tabii bu sefer de korseyi cok fazla sıkmayarak kullanmalısınız ki gecenin bir vakti panik icinde "nefes alamıyorum" diye uyanıp butun uykunuzu rezil etmeyin. Tabii bir de istisna olup uyanamamak ta var aman aman! Çok dikkatli olunmalı çoook! Şimdi biraz korkmaya başlamış olabilirsiniz yalnız şu ana kadar korseden ölen bir vaka yok. Azar azar takarak başlayıp tüm aksam kullanmaya da geçebilirsiniz ne kadar rahat edeceğinize bağlı. 


 Tek sağlık sorunu bel ile alakalı değil. Aynı zamanda iç organlarınız da yer değiştireceği için yavaş yavaş vücudunuzu alıştırmalısınız. Hemen 1 ay içerisinde bir mucize gerçekleştirmek için bütün gücünüzle korseyi sıkabildiğiniz kadar sıkarsanız kaburga kemiklerinizi bile kırma ihtimaliniz var! Tekrar altını çizerek yazıyorum kullanıcaksanız vücudu yavaş yavaş alıştırarak kullanmalısınız! 

Bütün bu uyarılara rağmen hala korse istiyorsanız korsenizi alırken nelere dikkat etmelisiniz ona geçelim. 
 
1- En önemli madde korseniz "Steel Boned" olmalı, yani metal korse olmalı. Hiç bir şekilde eğilip bükülmemeli. Yoksa oturduğunuzda, eğilmeye kalktığınızda kırılıp batar, canınızı acıtır, size zarar verir vs vs. 

2- Kumaşın kalitesi önemli. Kaliteli kumaşdan olan bir korse daha dayanıklı olur. Eğer kumaşta potluk varsa elinizdeki korseyi bırakıp kaçın hemen. Topuklu ayakkabı bile giyiyorsanız kaçın çünkü metal kırılırsa kumaş hemen yırtılır ve kendi kendiniz pıçaklamış olursunuz. Şaka bir yana bu aynı zamanda korsenizin çakma, kalitesiz bir korse oldugunu gösterir. 

3- Korseniz ön taraftan metal geçirmeli olmalı. Buna "Steel Busk" deniliyor. Çıt çit gibi yalnız geçirmeli. Kesinlikle çıt çıtlı ya da fermuarlı korse almamalısınız. Bu tür korseler daha dayanıklı, çıt çıtı atmaz, fermuarı kopmaz. 

4- Korsenizin arka tarafı bağcıklı olmalı ki beliniz inceldikce ona göre tekrar ayarlanabilsin. Gereken yerleri daha cok sıkıp gerekmeyen yerleri daha geniş bırakabilin. Herkesin vücudu aynı olmadıgından bu tür korseler daha mantıklı, daha sağlıklı ve daha kaliteli. 

5- Korsenizi internetten alicaksanız gercek bir modelin üstünde fotografları olmalı ve pek cok açıdan fotograf görebilmelisiniz. Tek bir fotografa aldanıp alisveris yapmayın sonu hüsran olmasın. Ucuz değiller!  

 Gelelim fiyatlarına... 150 dolar- 75 Pound tan daha ucuz bir şey almayı aklınızdan bile geçirmeyin. Hatta üstünüze göre yaptırırsanız çok daha iyi tabii bu daha da fiyatlı olur. Custom made bir şey yaptıracaksınız 400 dolardan aşağı olmaz. Ben denemek için aldığımdan hazır aldım iş gerçektenciddiyete binerse Custom made yaptırırım tabii ki. 

Son olarak ta nereden nasıl aldığıma gelelim... 
www.corsets-uk.com diye bir siteden aldım.  Korsenizi alırken vücudunuzu ölçüp beliniz kaç santim, göğüs, kalça kaç santim bulup sonra o cm sonucu Google sayesinde inch birimine cevirip bedeninize uygun olanı bulacaksınız. Aynı zamanda bel kısmınızın uzunluğunu da ölçün. Benim boyum 1.71cm, belim uzun ve ona göre korsemin siparişini verdim. Sayfaya ilk girdiğinizde sol tarafta ölçülerinizi yazıyorsunuz ve çıkan sonuclardan beğendiğinizi alıyorsunuz. Tabii sayfada "waist training" için olan bölüme girmelisiniz. Diğer korseler farklı amaçlı, gözünüz dönüp yanlış şeyler almayın. 

Bu sayfayı beğenmediyseniz Google a "waist training corset" yazıp çıkan diger sayfalardan da alışverişinizi yapabilirsiniz.

Benim şu ana kadarki deneyimim biraz yetersiz. Toplam 3 kere kullandım. Ilk iki seferde 2 saat 3. seferde ise 30 dk kullandım. Kıpır kıpır olduğumdan daraldım. Yenilmedim, akşamları denemeye devam edeceğim. 

Sizi seven LBTK...
Xoxo