Pakistan 12. Gün

Zoe bütün akşam uyutmadı, benimle aynı yatakta yatıyor ve surekli kıpır kıpır, aynı zamanda cok kötü öksürüyor. Ateşi de vardı. 
 
Sabah kalktığımızda biraz daha iyi gözüktü gözüme, Aly annesi ile check-up yaptırmak için aile doktoruna gitmişti. Zoe'nin kahvaltısını yaptırdım, bahçede günesin altında zaman geçiriyorduk ki iki araba geldi. Ilk arabadan 2 kadın ikinci arabadan da iki erkek çıktı, yanıma geldiler. Kayınvalidemin en buyuk abisinin eşi, kızı ve oğlu gelmişti. Öğle yemeğini yer giderler diye düşünüyordum. Zoe'yi doktora götürmeyi planladığından umud ediyordum desem daha doğru olur. 

 Aksam 6 idi ayrıldıklarında. Onlar kalkar kalkmaz koştur koştur doktora gittik, yolda kusmaya başladı, iyice korkmuştum. Hastaneye vardığımızda hemen içeri aldılar. Ozel hastane oldugundan dil problemi de olmadı, rahatça herseyi anlattım doktora. Zoe'nin göğsünü dinledi, bademciklerine gözlerine baktı. Ciğerlerinde ve bademciklerinde problem yoktu. Alerjisi olmuş havadan o da balgam yaptığından bağlamı atmak icin oksuruyor bazen zorladığında da kusma yapıyormuş. Ağrı kesici ve alerji ilacı verdi. Icim rahatladı, hem de cok rahatladım cok streslenmistim yine. Aksam bakıcısı ile eve dondü biz ise gitmek zorunda olduğunuz bir aksam yemeğine katıldık. 

Akşam yemeği Pakistan Airforce yani havacilarin lojmanindaydik, bana çocukluğumu hatırlattı. 8 yaşına basmamıştım Ankara Oran MSB lojmanlarına taşındığımızda. Liseye başlayana kadar MSB lojmanlarındaydık. Harika bir çocukluk geçirdim orada. Babam denizci olmasına rağmen Hukuk mezunu da oldugundan Genel Kurman Başkanlığında J5 bölümünde çalıştı yıllarca. Teyzemin kapalı oluşu dedemin ve eniştemin dindar olması sorun yarattı bize sonradan. Askeriye o zamanlar cok farklıydı. Lojmanlar çok güvenliydi, gece 10'a kadar lojman sokaklarında paten kayar, sarki söyler tabiri caizse fink atardik. Aynı havayı soluyormusum gibi geldi. Yüzümde bir gülümseme belirdi lojmanın sokaklarında ilerledikçe. 

 Bu lojmanlar çok daha büyüktü, benim gittiğim ilk okul lojmanların içindeydi, bu lojmanlarda 3 okul, kocaman bir hastane vardı. MSB lojmanları ile kıyaslamak gerekirse 3 tane MSB lojmanını rahatlıkla içine alır bir de Gulhane Askeri Tip Fakültesini sığdırirdi. Lojmanların restaurant kısmındaydi yemek. Her ne kadar uzun süreli kalmak istesem de aklım Zoe de oldugundan yemeği yiyip kalkmak istedim. 1 buçuk saat ya kaldık ya kalmadık. Konuşulacak konuların icine kendi planımı sığdirmayi başardım. Amangardaki okul planımızdan bahsettim Generallere, büyük ilgi çekti, yardım etmek istediklerini ellerinden geleni yapacaklarını söylediklerinde havalara uçacaktım. Bir buçuk saatte buyuk bir başarı yakalamıştım. Ayrılırken arabanın camını açıp lojman havası derin derin içime çektiğimdeki duygu huzur ve umut ile nostaljinin guzel br karışımıydı. 

 Eve vardığımda Zoe uzun zamandır uyumadığı kadar derin ve rahat bir uyku içindeydi. Onun hıuzurla uyuduğunu görünce hepten mutlu olmuştum. Usulca yanına sokulup yavaşça saçını okşadım. Keşke Allah herkese evlat  sevgisi verebilseydi; veya sevgi verebilen, paylaşabilen bir kalp. Umarım benim yavrumda dahil dünyada bütün çocukların en iyi bildigi duygu korku ve yasak yerine sevgi ve özgürlük olabilseydi. Yine de geçirdiğim stressli günden uzak umut ve mutluluk dolu bir aksam geçirmenin. verdigi huzurla kısa bir sürede uykuya daldım. 
 
Aksam oldugundan lojmanların fotografını cekemedim ama Google dan sizler için bir görsel bulmayı başardım. 

 

 

Yorumlar

szeynepo dedi ki…
Sizi bir süredir takip ediyorum. Yaşadıklarınızı ilgiyle okuyorum. Inşallah okul konusunda bol destek bulursunuz...
Kozmetik Aşığı dedi ki…
Ben de lojmanlarda büyüdüüüm. Çok hoşuma gitti yazdıklarınızı okumakk
yasemin uzun dedi ki…
bence kitap yazmalısın yazdıklarının çok sürükleyici bir havası var sanki roman okuyormuşum gibi oluyor okul için başarılar dilerim :)hiç kitap yazmayı düşündün mü su?
Adsız dedi ki…
Nerden yazsam bilemedim. Bu yorumu dilerseniz yayınlamayabilirsiniz. Sizi tebrik etmek istedim. Ülke sever blogger vlogger gerçekten sizmişsiniz. İsim vermyeceğim elbette fakat bir çok vlogger ve blogger youtube kapatılması olayında galeyana getirdi herkesi yersiz. Ülke için bir şeyler yapılıyorsa köstek olmak nedir.. Siyasi görüşünüz nedir bilmiyorum.. Ak partili olduğunuzu zannetmiyorum. Belki siyasi bir görüşünüz dahi yoktur. Önemli olan bunlar değil zaten. Hangi partiden görüşten olursa olsun gerçeği görebilmek , milyonlar takip ederken yatıştırıcı yapıcı olabilmek. Twitter olayı dahil yotube olayında gösterdiğiniz sakin tavırlar harikulade. İslam yüzünden pakistan da olanları suçlayanlara verdiğiniz cevaplarda harikaydı. Benim babam daima 'evimde demokrasi var, isteyen mini etek giyer isteyen başını örter' dedi bizi yetiştirirken hep. Ve ne yaparsak yapalım karışmadı. Sadece destek oldu. Karışanlara dur dedi. Demokrasi var evimde dedi. Neyse çok uzatıp sizi yormakta istemiyorum. Sizde de bu netliği görmüş olmak çok mutlu etti. Yabancı ülkeler izlerken biz neden zilehemez olduk yasağın anlamı ne düşüncelerine , burada önemli olan youtube gibi bir büyüğün Türkiye'nin daha büyük oluşunuzu kabullenmesi.. Twitter da hakeza öyle.. Üzerimizden para kazanırken ülkemize vergi vermemek için temsilci belirlemekten kaçması nedir? Benim ülkem boyun büktüğünüz diğer tüm ülkelerden kıymetli değerli. Anlamak istemezlerse böyle rest çekme takdiği ile anlatılır hepsine. Ki bu davranış her türlü resmi işlemler de işe yarıyor maalesef. Kimse tatlı dille hareketi anlamıyor. Resmiyet bunu gerektiriyor. Size ilk defa yorum yazıyorum. Youtube da takipçinizdim. Aslen geç takibe alanlardandım varlığınızı bilsemde. Üyelik açma gereği duymadığım için youtube da. Gelip geçici durumlar için insanları birbirine düşürenlerden olmamanızı tekrar tebrik ettim.. Daha bir saygı duydum.. Ve pakistan dönüşü çok daha farklı olduğunuzu hissediyorum farkediyorum. Yaşanmaması gerekenlerin ruhunuzda bıraktığı izler ya da fazlaca oldunlaştırmasından mı bilmiyorum.. Pakistanda yaşanan ne islam be müslüman onlar. İslam bu değil. "Kadın , eğri çizgi(kaburga.Hz.Adem'in kaburgasından yaratılmıştı Hz.Havva)den yaratılmıştır. Düzeltmeye çalışmayın , kırarsınız" diye uyaran bir peygamber inceliğine sahip. Cenneti kadının ayaklarına seren bir din. Kadın , islamla yücelmiştir. İran da islam değil. Vahhabilik ve şiilik islamıolağan çizgisinden çıkarıp yaşayanların uydurmasıdır. Hak olan islam kadına özgürlüğü ve değeri vermiştir. Yazdıklarınızı okuduğum geceler de uyuyamadım gecelerce. İslamdan önceydi bu cahillik. Kızları toprağa gömmek. Tahammülü zor anlar yaşamışsınız. Unutmak mumkun değil. Sabır diliyorum. Duyarlılığınız için teşekkürlerimi binlerce defa sunuyorum. İyi geceler dilerim. Nil betul ben.
BILLYBONE dedi ki…
Sozleriniz guzel.Yanliz youtube ve tweeter hep boyleydi sadece secimden once medyada yer bulamayan yolsuzluk vs turlu bazi rezillikleri yayinladiklari icin engellendiler.Yoksa yillardir temsilciligi yok .ZAMANLAMA COK ONEMLI!! Bu detayi atlamayalim seytan detaylarda gizlidir.
rkelekcier dedi ki…
Mrb su senden bi konu hakkında bilgi almak istiyorum bu mümkün mü ?
umutlu dedi ki…
Merhaba. Internet sitesinizi sans eseri buldum. Pakistan gezinizi bir solukta okudum. Cok ozel bir soru olucak ama belki bir cumle de olsa yanit veririsiniz diye size yazayim dedim. Ailenizi evlenmeye nasil ikna ettiniz? Benim evlenmek istedigim kisi de Peshawar'den. Ailem Pakistan kelimesini duyar duymaz kiyamet koptu. Evlenmek istedigim kisiyi bir kerecik gorsunler diye yalvardim ama ikna edemedim. Bir kere gorseler biraz yumusayabilirler diye dusunuyorum. Ben de Ingiltere'de yasiyorum bu arada. Biz herseyi zamana biraktik ama cok zor bir durumdayiz. Hayatta boyle bir durumda olacagim aklima hayalime gelmezdi.

Okul konusu sorunsuz hallolur insallah.

Cok selamlar