Amangar 3. Gün

 Herzamanki gibi gelenler ve gidenlerle dolu bir gün. 
 Sabah kahvaltısından sonra arazi satışı olsun diye ısrar eden bir grup erkek geldi, yine diger oturma odasına alınıp kadınlardan uzakta konuşulup konuşulan hersey ya Aly ya da hizmetliler tarafından gelip kayınvalideme iletildi ve kayınvalidemdeki cevap aynı, satılık arazim yok! 

 Arazi satışını isteyen ısrarlı grup henüz gitmemişti ki bir araba ile bir kadın geldi. Arabadan inerken korumasına "sen gelme" diyen ısrarcı haraketini gördüm. Bu kadın köylü degildi, halı vakti diğerlerine göre düzgün bir kadın, dert yanmaya gelmediği belli, akraba sandim. Kayınvalideme galiba bir akraba geliyor dedim, merak icinde kapıya doğru baktı? Kadın eve girmek icin izin istedi, kayınvalidem buyrun gelin gibisidinden hareketlerle kapıları açtırdı. Geldi, oturdu, merak icinde herkes söylediklerini dinliyordu. Ilk once kendini tanıttığını anladım, birden kayınvalidem gülümsemeye başladı, kadını uzaktan tanıdığını anlamıştım, kadını beğendiği de acikti. Kayınvalidem rahatladı, derin bir sohbete başladılar. Icinde İngilizce okul kelimesi gecen uzun bir konuşma yaptılar, para da konuşuluyordu. Bir buçuk saatlik bir konuşma sonunda kayınvalidem korumalarından birini çağırıp birşeyler söyledi, sonra kadınla içten bir kucaklastar ve kadını uğurladılar. Kayınvalidem hemen bana " sevineceğim seyler anlatacağım, gel otur" dedi, merak icinde hemen yanına oturdum. 

 Gelen kadının peshawardan bir kadın oLdugunu, kocasının amangarli Patan oldugunu yalnız 3 yıl once kaybettiklerini kadının adını yaptıgı işlerden dolayı cok duyduğunu söyledi. Kadının kim oldugunu iyice tüm detayları ile anlattıktan sonra, ne konuştuklarına gecti. Kadın kayınvalidemin arazisine takipti. Ne istiyorsa iki katı vereceğini söylemiş, " eeee, beni neden ilgilendiriyor bu, arazi senin arazin" dermiş gibi baktığımı gören kayınvalidem "kızlar icin ozel bir okul yaptırmak istediğini söylemiş." Okulda İngilizce öğretilmeyecek, dikkat çekip nefret nedeni olsun istemiyorlar sadece kızları eğitmek en azından şimdilik okuma yazma bilmelerini  sağlamak istediklerini söylemiş. Kayınvalidem arazi karşılığında para istemediğini, araziyi kendisinin karşılayacağını kadının da okulu yaptırmasını istediğini söylemiş, ortak olarak bir proje yapalım diye yarar almışlar, ertesi gun kadın bütün projeleri ile gelip evde bize sunum yapicakmiş. Kayınvalidemin anlattıkları, anlatırken ki gozundeki ışık o kadar sevindirdi ki beni sevinç çığlığı attım, gözlerim doldu. Keske burda olup yardımcı olabilsem diye düşünmeden de edemedim. O kadar sevindim ki kalp atışlarım hızlandı, oturduğum yerden kalkıp odada dört dönmeye başladım. Hemen esimin kız kardeşini arayıp ona da haber verdik, o da bizim gibi sevincinden çığlık attı, sesinin heyecanla titreyisini duydum. Harika bir haberdi bu. Yalnız bir sorun vardı. Bu adamlar kızlarını gonderirlermi ki okula? Bunu kayınvalideme sorunca o da hafif bir burukluk icinde, " biz yapalimda bir kişi bile gelse gelsin" cevabını aldım. Iste bu! Bir kişi bile olsa yeter, onemli olan çabalamak! 
 
 Hepimiz yüzümüzde gülücüklerle öğle yemeğimizi yedik, yemekten sonra çıkıp sehir merkezini gormek istediğimi söyledim. Almam gereken ufak seyler vardı. Kalem açacağı ve Zoe'nin  burada giymesi icin bir ayakkabı almak istedim. Hem de biraz çıkıp etrafı gormek iyi gelir diye düşündüm. Aly huzursuz oldu, "öyle kolay değil senin dışarı çıkman" dediğinde   Sinirlenmeye başladığımı fark ettim. Annesi hemen " yüzünü ve basını kapatıp korumaları alırsan sorun yok yalnız konuşamazsın" dedi. Bu da bir deneyim olacaktı. Ozel beyaz bir eşarp verdiler. Butun basımı, yüzümü örttüm, almak istediklerimin hepsini korumalara açıkladım ve yola koyulduk. Iki tüfekli amca ve şoförle pazar yerine vardık. Pazar yeri Taliban'ın ana merkezi Nowshera da amangardan 5 dk uzaktaydi. Berbat bir yerdi. Berbat bir pazar duşunun diyicem ama düşünemezsiniz, görmeyenlerin anlayamayacagi bir sey. Sokakta gözleri kipkirmizi kuduz köpekler, pis yağlarda pişirilmiş tozlu pis yemekler. Arabadayken bile dik dik uzun uzun bakan adamlar. Arabadan inip pazar yerine geçtik. Kadınlar yok degildi, vardı, hepsi kapalı, sadece gözler gözüküyor. Çabucak alicaklarini alıp gitme derinde hepsi. Erkeklere yanlışlıkla baksan hemen gözünü yakalamaya çalışıyorlar bakışlariyla. Çarşafın icinde bunaldım da bunaldım, dışarı çıktığıma pişman oldum. Kalem açıcagi bulmak icin tezgah tezgah dolaştık. En sonunda onu da bulup hemen arabaya geçip eve dönüş yolunu tuttuk. Arabanın içindeyken bile yüzün gözün kapalı olmak zorunda, bakıyorlar, anında yabancı oldugunu anlıyorlar, sadece gözünden bile anlaşılıyor dedi korumam, nasıl diye sorunca "bakışların cok farklı, nefret yok" dediğinde ne diyeceğimi bilemedim, hemen basımı dışarı çevirip görebildiğim kadınların gözlerine bakıp bakışlarını incelemeye başladım. Nefret vardı diyemem ama bomboştu, orta yas diyebileceğim hafif kırılmış gözlerde yılmışlık, bitkinlik, genc ve pürüzsuz gözlerde ise umutsuzluk vardı. Yine icim sızladı. Artık hepten ağır gelmeye başlamıştı burası, neyse ki okul yapılacak haberini duymuştum ama bu yetersiz geldi nasıl olsa  yarın İslamabad'a döneceğiz diye kendi kendime düşünmeden duramadım. Bunu düşünmeyen utandım evet yalnız psikolojim bozulmaya başlayacaktı. Bir an once buradan çıkmalı derin bir nefes almalıydım. 

 Eve döndüğümüzde kayınvalidem dışarıda bahçede oturuyordu. Arabadan inerken beyaz bas örtülü 15 yaslarında bir kız cocuğunun ağlayarak koştuğunu gördüm. Yanımızdan geçip gitti, arkasından bir kadın belirdi bağırarak kızın pesinden koşuyordu, kız bir oğlanın yanından gecti, anladığım kadarıyla "tut o kızı" gibisinden bir sey söyledi oğlana, oğlan ellerini kaldırıp "yok elini sürmemi gibisinden bir hareket yapıp cevap verdi  ama sonra baska birileri tuttu kızı annesi oldugunu düşündüğüm arkasından kosan kadına verdiler. Kız öğle fena ağlıyordu ki, eve gidince kesin dayak yiyecek kim bilir ne yaptı" diye düşündüm. Onlar giderken esim beni karşılamaya dışarı çıktı, pazarı nasıl bulduğumu sorarken kız ile annesini gösterip "allaaaah aksama dayak var galiba" dedim buruk bir gülüşle. Sonra pazarı anlattım, aldıklarım gösterdim. Hizmetlilere butun koyun cocuklarını çağırmalarını istediğimi söylediğimde eşim şaşırdı. Koyun cocuklarının 20 yi geçmediğini coktan öğrenmiştim, hepsine  lays cips, Mango suyu ve uyduruk bir marka lolipop almıştım, onları dağıtmak icin sabırsızlaniyordum. Özellikle aglayarak kosan kızı çağırın dedim. Ona fazla kalan olursa onlari da verecektim. Cocuklar 5 dakikada toplanmislardi, herkes vardı ama kızı göremedim. Cipsi şekeri ve meyve suyunu alanlar sanki geri isteyecekmisim gibi gözümün icine baka baka hizlica kaçıyorlardı. O kadar tatlılardi ki o halleri gülmeden edemedim. Son 5 cocuk mu ne kalmıştı ki camiden anons geldi. Yanımda duran kayınvalidem sandalyeye çoktu. Aly gözlerini iyice acmış acıyan bakışlarla bana bakiyordu. "Allah Allah ne oldu ki? Cocuklara bunları dağıtmakla suç mu işledik" diye düşündüm hemen. Gözlerimde " ne oldu gibisinden baktım yalnız Aly den cevap gelmedi. Kayınvalideme baktım ondan da cevap yok. Etrafıma bakınıp " ne oldu ya biri söylesin" diye yüksek sesle sorunca korumalar "demin ağlayarak koşan kızın cenazesi icin çağrı yaptılar" dedi. Anladim, anlamak istemiyorum hala anlamak istemiyorum, yazmak ta istemiyorum bunları, Allah hepsinin belasını versin. Küçücük kız. 
 
 Neyse 5 dakika sonra o iki kız kardeş geldiler, kız cep telefonuyla bir oğlanlara konuşurken yakalanmış. Babasının Allah belasını versin. Bu nasıl bir sey anlamıyorum nasıl bir hayvanlik. Hayvan bile yapmaz bunu. Butun aksam ne yedim be ictim, ne yaptım, nasıl yatağa geçtim hic bir sey hatırlamıyorum. Tek hatırladığım rüyamda köylü erkekleri oldurugum, cesetlerin ayaklarını gördüğümü, onları bir yere saklayım mı yoksa yakıyim mı diye düşündüğümü hatırlıyorum. 
  
Nowshera sokakları 
Nowshera pazar yerinin karşısındaki fotograflanmaya deger tek bina. Arabadan çekebildim fotografları sadece 

Yorumlar

Duygu çetinkaya dedi ki…
kadın olmak tüm dünyada zor ... batıda cinsel meta doğuda kuluçka tek fark bir taraf sizi özgürleştirdiğini savunuyor..
Adsız dedi ki…
İnan yazılarını en basından beri okuyorum ve okurken yasıyo gibiyimm.. okul için nasıl sevindiysem kız içinde ağlıcak derecede üzüldüm bunlar nasıl insan bu nasıl zihniyet Allahım çıldırıcak gibiyim...... Bir an önce dön artık Su bunları okudukça çok korkmaya basladım :( bişey olacagndan değil belki ama onların içinde olman düşüncesi korkunç :( tüylerim diken diken acaba bugü ne yazmş diye ilk girdiğim yer oldu blogun :) buruk sevinçlerdeyim ne hsssetsem bilemiyorum...
Ali Sevgi dedi ki…
Ay su gercekten cok kotu oldum nasil bi yer orasi
ezgizem ÖZER dedi ki…
Allah yardımcıları olsun... senin sayende binlerce şükür ediyorum halime... iyiki varsın iyiki bizimle paylasiyosun bunları. Rabb'im senden razı olsun Su
Gökçe Akgül dedi ki…
Offf çok acı bunun adi islam bunun adi din olamaz
ceyda byjade dedi ki…
Allah hepsinin cezasını verdin!!! Tavuk mu kesiyorsun şerefsiz! Yazık o kız gibi kim bilir kaç kız öldü öldürüldü oralarda.. =( Kadın olmak bu dünya da neden bu kadar zor ki?
orthoptera dedi ki…
Sanki Roman okuyor gibiyim khleıd hosseını (yanlış yazmış olabilirim) adlı bi yazarın bin muhteşem güneş adlı romanını okur gibiyim ben normal hayatımda işime gidip gelirken senin aynı saatlerde bunları yasıo olman beni de cok huzursuz etti şunu asla unutma orada ki insanlar istedikleri kadar avrupaya amerikaya tüm dünyaya göç ederlerse etsinler tamamıyle adapte olamıyorlar hep kalplerinin bir kösesi oradaki zihniyetle dolu genetik kesinlikle şu zamanlarda ülkemiz için de özgürlük yok rahatlık yok ölüyoruz bitiyoruz diyorlar ama ülkemizde ki kızlar yan gel yat osman misaliler on numara özgürler ama işte sırf muhalefet olmak için yok iran olduk yok suriye olduk ne oldunuz kardeşim kimin hangi özeline karışıldı kime bikini giyme ruj sürme dendi işte bu insanları alıp bu ülkelere götürecen de koşa koşa ülkemize dönerler tasını topragını öperler yaz ise de bikinisini giyer eline cep telefonunu alır uzanır bodrumda kumsala :))
yarim100 dedi ki…
ne dicegimi bilemiyorum cok aci :( ama sana bir kitap yazmani tavsiye edebilirim okurken sanki kendim oralardaymisim ve bunlara gozumle sahit oluyomusum gibi hissettim
DILBER ONUR KAYA dedi ki…
nadil bi zihniyet bu din icin mi yaptiklarini zannediolar lanet olsun donup kaldim okuduklarima tuylerim diken diken oldu kucuvuk bi kiz cocugu safece bunu ona yasatanlarin olum de degil yani buxuk bi ceza bi lanete ugramalarini istiorum bunu muslumanluk mi zannediolar bu iskence bu pislik niye bi insan kendi cocuguna bunj neden yapar neden hep yipranan kucul kizlar ve kadinlar olur soyleyecek cok seyin lldugj ama hoc bisey soyleyemexip donup kaldugimiz sryler fuyuyup okuoruz
DILBER ONUR KAYA dedi ki…
... gazetelerde haberlerde hep olan kadinlara oluo
Barans dedi ki…
Su yazdiklarini bir solukta okuyorum
Yazilarin gercekmi hayalmi olduklarini dusunuyorum
Seni yillardir takip etmesem yazilarin hayal diyecegim ama biliyorumki hayal degil keske hayal olsa:(((
DILBER ONUR KAYA dedi ki…
cok guzel aciklamissiniz maalesef boyle
Gizem Sarıkaya dedi ki…
Cumleme aynı sekilde baslayacaktim khaled hosseini kitaplari araciligi ile anlatilan hicbir seye yabanci degilim ve sasirmiyorum sadece abartisiz gercek oldugunu gordum o kitaplarin
Waspp! dedi ki…
Bu yorum yazar tarafından silindi.
cafqa dedi ki…
Off içim çiz etti Allahim ..
Adsız dedi ki…
Hergun bakiyorum yazi paylasmismisin diye, sanki kitap okuyorum. Kurgulanmis bir kitap okur gibi, oyle olmasini cok isterdim, ama uzgunum ki degil, gercek olmamali...
Adsız dedi ki…
normal bi şekilde okurken dondum kaldım. Söyleyecek söz bulamıyorum rezil insanlar.
nur utku dedi ki…
Bütün bunları okuyan insanlar neden dine saldırırlar hiç anlayamıyorum.İslamiyet güzeldir dünyada ki en güzel şeydir...
Eğer çirkin olan bir şey varsa bunu islamiyet adı altında yapan o zavallı ''erkekler''dir.Eğer o kızcağızın cezasının ölüm olduğuna
hükmetmişse o zavallılar,bilmeden ''iyi''bir şey de yapmışlar aslın da.Daha dünkü yazıda okumadık mı?16 yaşın da bir çocuk 3 kere evlendirilmiş,
3 yaşın da da çocuğu var!Şimdiki ''koca''sı 60ların da'...Bilemiyorum...Acaba 15 yaşın da olan ve öldürülen o masum kızın ya da 16 yaşın da 3 evlilik
gerçirmiş kızın yerin de mi olmak isterim ? Tüm bunları okurken o kadınların bir seçme şansı olmadığının farkın da olmak lazım.O kadınlar Türkiyede ki herhangi bir
kadın değil...Bizim ülkemiz de kötü hiç bir şey olmuyor değil ama şükür etmek lazım...Nimetin şükrü yapılmazsa elden gider.İş işten geçmeden önce ''biz de özgür değiliiiizzzz,
bizde o kadınlarr gibiyiz,bizim ülkemizde de bunlara benzer olaylar oluyooo,twitter kapatıldıııı'' demeden önce bi durup düşünmeli insan,
neyin kıyasını yapıyorum ben diye?O kadınlar,bizim ülkemiz de ki hiç bir kadınla aynı değil.Hayıflanmayı bırakıp bir şeyler yapmalı.Şikayet etmekten,şikayet görmekten bıktım.Yazık gerçekten.
pelin beyazkaya dedi ki…
Allahim :( o minik kiz aglatti beni. okudukca hem sukrediyorum, hemde turkiyenin basimizdakiler tarafindan getirilmek istenen hali tamda bu diyerek icinde bulundugumuz durumu hatirliyorum :(
Sen biran once al yavrunu don ordan yoksa piskolojin bozulacak...
yeliz dedi ki…
hiç bir dinde yoktur,can almak..Allahın verdiği canı bir tek Allah alır,hangi kitap yazar,hangi din kabul eder...ah her türlü haltı yiyipte dine sığınanlar,ne rezilsiniz ya,yazdıklarını günlerdir okuyorum,üzüldüm bu adaletsizliğe üzüldüm.bizim dinimizde yok öldürmek,bizim dinimizde kadını hor görmek yok,bizim dinimizde o kadar kolay ve güzel bir din ki,yapmayın,dini kendi kurallarınıza uydurmayın...söyleyecek çok şey var ama boğazım düğümlendi,bu şiddete dur diyecek hiç kimse yok,dünyanın her bir yanın da bu,avrupada sapkınlık,ıslamabad da namus..yazık çok yazık....
bu benim galiba dedi ki…
çok yazık..bir de islamiyeti yaşadığını zanneden o minicik ülkelerde oluyo ya böyle şeyler...kahroluyorum.Allah çok büyük.kadinlar önce onun emaneti hıyanet eden kendi sonunu düşünsün.sanki gözümün önünde olmuş gibi hissettim.Allaha emanet olun.
Seda Yılmaz dedi ki…
Allah sabır versin orada yaşayan insanlara buradaki media siyaseti twitterı taşır gündeme böyle zulmü böyle yaşamları yayınlamazlar
Çok acı bir okadar utanç verici elimizden hiç birşey gelmiyor ne yazık
bu gördüklerini duyduklarını kaleme alıp kitap yazabilseydin çok güzel olurdu ses olurdu belki nefes olurdu o insanlara
ama kitap bir kaç ayda yazılmaz kalamaz sın oralarda seninde bir evin hayatın var psikolojin bozulmuş iyice dikkat et kendine
ozlem oytun dedi ki…
Yorumsuz...
Adsız dedi ki…
Su yazının sonunda gözümden yaşlar kendiliğinden akıyordu
Seçil izm dedi ki…
Sinirle, acıyla, öfkeyle okudum yazılarını !
Bir gün bizi de bu hale sokacaklar belki de...
Okul yapmak istedikleri için bile tehlikede olabilir aile :/
Kızı babasına ne kadar küfretsem de öldürüleceğini bile bile ifşa etmek nasıl bir annelik..
Gökce Bayar dedi ki…
Cok etkilendim tuglerim diken diken ve turkiye ve yasadigim almanyaya sukur ettimm
cansu hızalan dedi ki…
Islam bu degil bizim dinimiz bu degil bizim dinimiz kadina deger verir bu tamamiyle sapmis bir islam inanci....yazik cok yazik
Gökçe Arslan dedi ki…
Neden şaşıyorsunuz ülkemizde yok mu böyle olaylar. Kadına şiddet her yerde malesef :(

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/26031570.asp