Amangar 2.gün


 Sabah kahvaltımızı yapıp aile ziyaretine çıktık. Teker teker bütün amcaların evlerine ziyarete gittik, tanışmadıklarim ile tanıştım. Hediyeler verdik, hediyeler aldık. Her gittiğimiz yerde bolca hediye verip hediye aliyorduk. 
 En son Aly'nin babası vefat ettiginde annemlerin gelip evlerinde kaldığı Tahir  amcanın evine gittik. Evlerinin güzelliği dillere destan ve bununla baya gurur duyuyorlar. Butun amcaların ve teyzelerin evlerinin icinde en güzeli Tahir amcalarınkisi. Kızları ve oğulları sık sık Londra'ya alışverişe gelirler. Her geldiklerinde görüşürüz yalnız kendileri ile ilk defa tanışıyorum. Oturup sohbet ederken camiden yine bir anonslar yapıldı. Zaten bu camiden yapılan anonslar hiç bitmiyordu, geldiğimizden beri baska bir sey duymadım sanki. Farzana teyze "yine bir kız, bu hiç iyi değil" dedi, bunun üzerine hemen sordum, " bu anonslar ne anonsları?" Tahir amca yuzundeki buyuk memnuniyetsizlikle yerinden kalkip bahcedeki güllere doğru yöneldi, o güllere bakıyormuş gibi yaparken Farzana teyze " açmayalım bu konuyu" der gibi baktı bana, geldigimden beri hissettiğim o ağır his yine kendini hissettirmeye başlamıştı.  Nedenini bilmediğim bu ağır his artık yavaş yavaş miğdemi bulandırıyordu, yemeklerin degisikligindendir diye düşündüm. Hemen konuyu değiştirdik bir 15 dk daha kalıp Zoenin acıkması üzerine kalkıp eve geçtik. 
 
Eve geçtiğimizde kapının önünde en az 20 kişi bekliyordu. Yalnız hepsi erkekti, yanımdakiler hemen butun yüzlerini kapattılar, Aly yüzümü kapatmam ve hemen içeri geçmem gerektiğini söyledi. Her tarafımı yanımdakiler gibi kapattım, adım attığım yeri zor görüyordum, acele ile içeri ön oturma odasına geçtik, hizmetliler de bekleyenleri arkadaki buyuk salona aldılar. Meğerse bunlar Aly'lerin arazilerinden bazılarına talip olan adamlarımış. Aly gidip hepsi ile teker teker konuşup kim ne istiyor ne teklif ediyor öğrenip sonra gelip annesine iletti. Bizimle oturan annesi satılacak arazisinin olmadıgını iletmesini isteyip adamları göndermesini söyledi. Aly gidip hepsini gonderip iki dakika sonra yanımıza geldi. 

 Dün aksam kayınvalidemin ayağını ovam kızlar yine gelip annesinin ayaklarını ovdular. Yalnız ovam filan degildi bu, masajda degildi elleri ile bastırıyorlar, ayak parmaklarını cekistiriyorlardi. Masaj teknikleri gercekten cok garipti. Ben onları izlerken kayınvalidem anlatmaya başladı. Bu iki kız kardeşin bir de ablaları vardı. Biraz eli iste gözü oynaşta olan bir kız.kayinvalidemin evine ilk 4 yasında iken gelmiş, yalnız hep Amangarda kalmış, babaları zalim, kızlarını para karşılığında evlendirmeye çalışan bir adammış, 5 yıl once bir adamın "gel seni babandan kurtaricam, istediğin herseyi alıcam, tatile cikarticam"lafına kanip gitmiş, tecavüz edilip boğularak öldürülmüş. Aly "bana ellerinde ablalarının polis tarafından çekilen ölü fotografı ile geldiler"diyincr küçük olanı göğüsünden fotografı çıkarttı, bana uzatirken gördüğüm fotograf karşısında fenalaştim, banyoya koşup kusmaya başladım. O beni rahatsız eden his buydu, çok daha güçlü bir sekilde gelip tamamıyle benliğimi sarstı. O kucuk kızın o fotograf ile surekli dolaşmasını aklım almiyordu. Banyodan döndüğümde, Aly "güçlü olmalısın, sen bir Patan ile evlisin, bu tür seyleri maalesef surekli duyacaksın burada" dedi. Annesi anlatmaya devam etti, ablalarını öldüren adam 1 yıl hapis yattıktan sonra ailenin davayı takip edicek parası olmadıgından serbest bırakıldığını söyleyince annesine öfke ile "neden para vermediğini sorduğumda sonradan haberleri oldugunu ve adamı bulamadıklarını söylediler. Annesinin ne kadar üzüldüğünü görünce sert çıkışımdan dolayı ozur diledim, annesi gülümseyerek "annem de senin gibiydi, amangarin kadınlarına sahip çıkması ile taninirdi, cok sey değiştirdi ama Tamamıyle değiştirmedi herseyi" dedi yüzünde anlamlı bir ifade ile. 
 
Kızlar yemek yemeğe evlerine gittiklerinde islamabad takı korumaların bir tanesinin eşi 18 günlük bebeği ile eve geldi. Kendi elleri ile aksam yemeğimizi hazırlamış, bana bilezikler almış, hediye etti ayağımın ucuna oturup ayağımı öpmeye kalktı. Artık hepten duygusallasmaya başlamıştım. Gözlerim dolmaya başladı, kadını durdumdum, bebeği icin para verdim, bizimle yemek yemesini söyledim, annesi "bizimle yemez,yiyemez, töreye karsi" dedi. Biraz otursun sonra yemek yeriz dedim, annesi konuşurken surekli beni izliyordu, buyuk bir gülümseme e heyecanla bana bakıyordu. Gerçi gelen herkes öyleydi, o kadar degisik geliyordum ki onlara, bana bakarken gözlerini yakaladığımda utanıp gelişerek yere bakıyorlardı hemen. Gittiklerinde yemeklerini yedik, herseyi cok guzel yapmıştı, annesi " buyuk bir sevgi ile yapmış belli" dedi. 

Yemek bittikten sonra iki kız kardeş tekrar geldiler, annesine olan biten herseyi anlatmaya başladılar, herseyden haberdar ettikten sonra annesi büyük olan kız kardeşin ( 16 yasında bir kız) hikayesini anlatmaya başladı. Babası bu kızı 3 kere para karşılığında evlendirmişti, su anda 62 yasında bir adam ile evli idi, 3 yaşında bir kızı oldugunu duyduğumda inanamadım, nasıl olur??? Bu kız daha 18 yasında bile degil! Sevmediği 3 farklı adamla 3 farklı evlilik, 3 yasında bir kız! Allahım ben neler duyuyorum, nasıl bir dünyada yasıyorum! Nasıl ya nasıl! Aklımda duyduklarımı yüreğimi rahatlatmak icin evirip çevirip normallestirmeye çalışıyorum olmuyor! Boğazim düğüm düğüm. Turkiye de olsa bu kız simdi bizim ayaklarımızı olmak yerine yattığı yerde twittera " yine yalnızım, yattığım yerden tavana bakıyorum" twitleri atıyor, ertesi gun icin sacını nasıl yapacagını planlıyor olurdu ya nasıl! Icimde isyan zincirleri coktan kopmuştu yalnız ben bir sey yapamıyordum. Allahiiiiiim! Nasıl bir dünya bu boyle bu nasıl adalet? Ne günahı var bu kızın daha 16 yasına yeni basmış. Offfffff offff! Hemen annesine " bu kızları neden islamabad takı eve almadığını sordum. Ikinci evliliğinden sonra aldığını yalnız babasının gelip tekrar evlendirmek icin kaçırttigini söyledi, sonra biraz durup "hangi birini kurtariyim? Hangi birine yetişeyim? Bütün koyun kızlarını islamabada taşıyamiyirum iste" diyince bu konu üstünde oturup baya bir düşündüğünü gördüm, sustum;haklıydı. Hangi birine yetişeceksin???

Yatağıma yattığımda uyuyamadim,o üstündeki ağır his artık büyük bir karabasana dönüşmüştü, burada  acı çeken kızlarla birleşip bağırmaya çalışsamda sesimizi duyuramayacak olmamızın ağırlığı çok büyüktü. 

Büyük bir acı ile paylaşıyorum bu fotografı. Soldaki yavru ağız çarşaf ile kapanmış kız 16 yasında olan 3 kere evlenmiş kız, beyazlı olan ise kız kardeşi, en öndeki oğlan ise en küçük kardeşleri

Yorumlar

Adsız dedi ki…
Müsade aldinmi resmi paylasmak icin?? Bence paylasman dogru degil hikayesini anlattin Tamam dogrularida demis ola bilirsin ama yazik hic hos degil resmi paylasman! Sana biri bunu yapsaydi nasil hisederdin kendini??
IşıL P. dedi ki…
Ne acı..
Dunyanın her bır yanında farklı hayatlar..
annelerımıze ''ya ufff '' dıye serzenıslerde bulunan genclık bu yasanılanlara sahıt olsa annelerının veya aılelerının ayalarına kapanır kul köle olurlar..
ama nerde..
cok degısık deneyımler..
hayata bakıs acını degıstırebılecek anılar bunlar...
duygulndım o kızımızın yasantısına..
keske .. dedım yutkundum...
Adsız dedi ki…
Ne salaksin yaa zorlami cekilmis fotograf?
su çok üzüldüm.Çok etkilenmişsindir tahmin edebiliyorum ne yazıkki bunlar gerçek ve hayatta var.suudi arabistanda da buna paralel belki daha kötü şeyle yaşanıyor okudum ve biliyorum.hatta orada yaşayan insanlarla birebir konuşma şansım oldu.Aslında çok uzağa gitmeye gerek yok ülkemizde dahi kırsalda bu gibi şeyler yaşanıyor ne yazıkki...Çünkü kadın heryerde kadın sucum her yerde eziliyor ne yazıkki....:(
Ponti dedi ki…
Bunlar nasıl hayat, bu nasıl dünya, Allah bu adaletsizliğin neresinde aklım almıyor artık.
İsyandan başka bir duygu gelmiyor içimden...
Adsız dedi ki…
Moralim rezalet oldu ama iyiki varsın iyiki yazdın bunları :( Hayatın gerçekleri bunlarda, insan üzülüyor işte, dayanamıyorsun seni çok ama çok iyi anlıyorum. Seni çok seviyoruz canım benim. Psikoljine dikkat et, böyle durumlarda ben toparlamıyorum kendimi çünkü :(
Resim paylaşımına kızanlar tam gerizekalı yemin ederim herşey bitti o kaldı tey Allah ım yaaa :/ Hayır bu resme gerek varmı nasıl perşian yaşadıklarını açın bakın googla yazarsanız çıkar!
Adsız dedi ki…
Su'cum çözüm bulmak istemen gerçekten çok güzel. Çok güzel diyorum çünkü; insanların çoğu "şeytani merhamet" içerisinde. Şeytani merhamet; çok ağlayan her durumda üzülen, olaylar karşısında akılcı değil de duygusal davranış gösterme biçimi. Bu tavrı gösterenlere yardım edelim, durumu değiştirelim, beraber bu insanlar için çalışalım denildiğinde hemen kaçarlar. Bahaneleri, sebepleri vardır kaçmak için. İşte dünyada çoğunlukla Müslüman ülkelerinde kadınların bu zulmü görmelerinin en büyük sebebi Kuran ahlakından uzak, dini gelenek haline getirmiş olunması. Kuran'ı okumadan önce bende gelenek dinini yaşıyordum. Ve zulüm bu denli şiddetli olmasa da mutsuz, huzursuz, neşesiz olmamıza yetecek kadar vardı.

Anlatmış olduğun konular benim hiç bir maddi çıkar gözetmeden her gün "tatilsiz" Allah rızası için yaptığım faaliyetlerimin sebebi. O kızlar şehire gitmekle kurtulamaz ya da para vererek. Bu zulüm dünyanın her yerinde her dinde ya da dini olmayan insanların fikirlerinde. İşte Kuran bu zulmü ortadan kaldırıyor. Kuran'ı yaygınlaştırırsak, anladıkları dilde okumalarını teşvik edersek. Bilimin Allah'ın yarattığı gerçeğini tasdik ettiğini gösterirsek; "bir sivrisineğin, anestezi yapması, akılsız, şuursuz bir sivrisinekten bahsediyoruz." Kendi başına bunu düşünmüş olduğunu iddia etmenin ne kadar mantıksız olduğunu söylemeye bile gerek yok. İşte bu ve bunun gibi delillerle Allah'ın yaratma sanatını ve Kuran ahlakı; "modernliğe, sanata, estetiğe, bilime, neşeye, ferahlığa, güzelliğe teşvik eder"'nı yaygınlaştırırsak bu zulümler biter. Allah kadını Kuran'da çiçeğe benzetmiştir. Çiçek kirli topraktan muhteşem temiz, sürekli bitmeyen güzel kokulu, yaprağı çok kaliteli ve rengi çok güzeldir. Bunu düşünmez, anlatmazsak. Kuran'ı ellerinden alır yerine töre, gelenek koyarsak kadınlara zulmedilebilir, çocuklar dövülebilir, çirkin ahlak normal zannedebilir.

De ki: "Allah'ın kulları için çıkardığı ziyneti ve temiz rızıkları kim haram kılmıştır?" (Araf Suresi, 32)

Ey iman edenler, kadınlara zorla mirasçı olmaya kalkışmanız helal değildir. Apaçık olan 'çirkin bir hayasızlık' yapmadıkları sürece, onlara verdiklerinizin bir kısmını gidermeniz (kendinize almanız) için onlara baskı yapmanız da (helal değildir.) Onlarla güzellikle geçinin.. (Nisa Suresi, 19)

Para, mal gerçek çözüm olmadı hiçbir zaman. Gerçek çözüm yanlış bir fikri doğru bir fikirle çürütmektir. Bu da Allah'ın bizlere indirdiği Kuran'da. Akıllı, itidalli, sevecen, şefkatli, merhametli, fedakar, vefakar insan olmak. Her durum karşısında bu ahlakı gösterebilmek aklının her durumda yerinde olması Kuran'da Allah'ın bize tavsiye ettiği güzel ahlaktır.
Waspp! dedi ki…
Turkiyeye biraz turk kadinlarina daha dogrusu haksizlik yapiyorsun yazilarinda bence biraz onlari baskalariyla karsilaatirip kucumsemen hic dogru degil ordaki kadar olmasada burdada.buna benzer olaylar oluyor.mardin miydi bartin mi hatirlayamiyorum.cep telefonuyla sirf erkek aekadasiyla mesajlastigi icin kizini 16 yasinda kiz ahira diri diri gommuatu babanin biri daha gecen sene Iste biz bunlar kaybediyoruz birimi ovcez diye birini yeriyoruz.
Adsız dedi ki…
Bunlarin hepsi Turkiye de oluyor malesef ama hicbir zengin orda yaptiginiz gibi bir yardim yapmiyor. Cogunlukla Kürt olduklari icin kimsenin umrunda degil.. Anca dizi yapmak icin hayat hikayelerini kullaniyorlar okadar.
gamze öcal dedi ki…
Yazdıklarını nefes almadan okudum, gözlerim doldu. ..yaşadığın üzüntüyü anlamaya çalıştım. Günlük hayatımızda yaşadığımız saçma sapan memnuniyetsizliklerin sacmalığını hatırlattığın için teşekkürler. Iyiki makyaj merakımla seni takip etmeye başlamışım. Senin gibi vicdanını kaybetmeyen insanlar görmek inanılmaz mutluluk veriyo.
Adsız dedi ki…
Çok gereksiz bir kizsin su
Waspp! dedi ki…
Ne alakasi var hemen nagdur ayagina yatiyorsun kurt olmasiyla hic bir alakasi yokk bu ulkede butun yardim kuruluslari doguya calisiyor van usumesin urfa uzulmesin diyarbakir ac kalmasin tvlerdeki bagis programlarinda yardimlar hep doguya daha ne yapalim Dogu turkiyede dugunde en fazla paranin takildgi yer bir belki iki daire parasini altina pirlabtaya yatiriyorlar ama cocuklarin ayaginda ayakkabi yok herseyi devletden beklemeyin daha ne yapalim birazda onlar bilsin kiymetini cocuklarinin
Gökçe Akgül dedi ki…
Türkiyede de twitter yasaklandi ne guzel pakistam oluyoruZ
süh eda dedi ki…
Bence sizde mantikdan eser kalmamış. Su abla nelerden bahsediyor ne zorluklar cekiyor ordaki insanlar. Sözde din adi altinda dini kullanarak kotuleyen insanlar kizlara tecavuz zorla evlendirme yapiliyor halaa bi twitter kapandi diye pakistandaki sartlara geldiniz değilmi. !? Cok komiksiniz çok. Bide boyle bi yazi altinda bunlari ilan etmeniz!
süh eda dedi ki…
Ouf Allahim sanki bir hikaye kabus. Anlatiyorsun.. ne zor sartlar ya. Biz resmen bolluk icinde özgürlük icinde cennet gibi yasiyoruz insanlar ne halde. Artik evine dön ya o tehlikelerden ben korktum.evet doğudada gerci kkızlar zorla evlendiriliyor ama gelismemis imkansiz bir ülkede kimbilir nasıldır @.@ müslüman ulkedeki bu insanlar dini gerçekten bilseler gelenekden kopsalar belkide bunlar olmazdi.yukardaki bi arkadasin dedigi gibi bunlarin hicbiri muslumanlik kuran islam vs değil. Olamaz.anca yaptiklari islama laf getirmek olabilir.3 defa kizini satip evlendiren bir baba nasil olur allahim.ben çıldıricam :(
gizem esen dedi ki…
Siz ampul oylarinizi vermeye devam edin bizimde sonumuz bu olucak
seher gurses dedi ki…
Kız gözlemledigi şeyleri yazıyo gereksiz diye yazıyorsunuz o zaman okumayın yorum bırakma zahmetiniz kalmaz
Adsız dedi ki…
şu dünyada ne hayatlar var ya halimize çok çok şükretmek gerek
Adsız dedi ki…
Bir celiski var anlamadim? Kayinvaliden Rum degilmiydi? Bu sozleri anlamadim- annem de senin gibiydi, amangarin kadınlarına sahip çıkması ile taninirdi, cok sey değiştirdi ama Tamamıyle değiştirmedi herseyi" dedi yüzünde anlamlı bir ifade ile." Kayinvalidenin annesinin orda ne isi vardi? Anlamadim. Kayinvalidenin ailesidemi orali?
elifff dedi ki…
Bence resmi paylaşmak saçmalık değil, belki o zaman insanlar bunların somut bir gerçek olduğunu idrak ederler. Kızın süslü püslü resmini koymuş olsaydı saçma sapan yorumlar gelmezdi sanırım :S biraz daha mantıklı düşünün ne olur..
dilek aydan dedi ki…
Ne mallar var bu dünyada dedirttin bana. Her yerden çıkıyosunuz yaaa!!!
Adsız dedi ki…
Cahiliyet okumamak değil işte. Bu tür alakasız yorumları gördükçe ne demek olduğunu daha iyi anlıyorum.!
BILLYBONE dedi ki…
Ataturke neler borcluyuz bir kez daha anladim.Atam,tum sadece karanlik yayan patlak ampulere gericilere ragmen izindeyiz!!.Kizlarimizin torunlarimizin bu sekilde yasamamasi icin senin yolundan cikmayacagiz.